Matična škola Zlatar

Prva zlatarska pučka škola otvorena je 1842. godine. Otvorio ju je učitelj Ladislav Kutnjak. Bila je to trorazredna škola, samo s jednim učiteljem, a nastava se odvijala u privatnom stanu jer je bilo malo učenika koji su u školu išli dobrovoljno. 1862.godine otvorena je nova školska zgrada na uglu Zagrebačke i Martinečke ulice (sadašnja knjižnica). U tom su periodu razredi bili mješoviti. 1866.-1867. razredi su podijeljeni na djevojačke i dječačke (djevojački razredi nalaze se u Varaždinskoj ulici), te u njoj rade učitelj i učiteljica.

Kada je 1874. godine Ivan Mažuranić postao banom, donesene su ove odluke: 1. Škola postaje četverorazredna, 2. Škola dolazi pod upravu vlasti, 3. Škola traje pet godina, a opetovnica dvije godine, 4. Škole su podijeljene na opće i više pučke, 5. Školama upravljaju ravnajući učitelji, 6. Škola mora imati knjižnicu za koju općina mora odvajati 10 forinti godišnje, 7. Crkva nadzire samo obuku o vjeri, 8. Crkva ostaje prisutna u svim odborima, Od 14. listopada 1875. škola je u Zlataru postala četverorazredna. Zlatarsku školu su pohađali učenici iz Zlatara, Martinščine, Lobora, Ladislavca, Lovrečana, Grančara, Brestovca, Veleškovca, Ervenika, Opasanjeka, Ratkovca i Borkovca. 1912. otvorena je i škola u Batini, pa je stoga zlatarsku školu pohađalo manje učenika. 1920.godina na mjesto ravnatelja dolazi Stjepan Bićan. Nakon njega je za upravitelja postavljen Stjepan Počekal. U njegovo vrijeme u školi su zaposlena još tri službenika. 1940. upravitelj je postao Zlatko Šuput, a 1944. Hajdek Vjekoslav. Godine 1947. s radom počinje sedmogodišnja škola, bilo je 9 odjeljenja, 5 nižih i 4 viša. Te se godine prvi put polagala mala matura. 1948. na mjesto ravnatelja dolazi Stjepan Starešinčić. Od 1949. do 1951. ravnatelj je bio Ljubomir Nagler, a nakon njega je bila ravnateljica Ivana Švear. 1952. godine za ravnatelja je postavljen Milan Ružić. U to doba u školi je radilo 15 nastavnika u 12 odjeljenja, 6 nižih i 6 viših. Škola ima 539 učenika, 312 u nižim i 225 u višim razredima.

1953. godine sedmogodišnja škola postaje osmogodišnja te tako dobiva nova odjeljenja, a nastava se odvija u četiri zgrade. Te je godine ukinuta mala matura. 1958. godine prvi put izlaze "Iskrice". 1968. autobus je počeo besplatno voziti učenike iz Martinšćine i Batine. 1969. Ravnatelj je Željko Ceboci. 3. veljače 1970. u školu je uveden telefon, a 5. ožujka škola je dobila ime "Osnovna škola Ante Kovačića Zlatar“, a za pedagoga je postavljen Vjenceslav Bratković. 1972. gotova je izgradnja nove školske zgrade u kojoj se i danas odvija nastava, a 1973. godine škola je morala promijeniti ime u "II. zagorski partizanski odred Hrvatske". 1981.-1985. godina ravnatelj je Stanko Musa. Te je godine nastava njemačkog jezika obavezna od 4. razreda. Od 1985. do 1991. godine ravnateljica je bila profesorica Vesna Bolfek. Tada je školi  vraćeno njezino ime "Ante Kovačić".

U rujnu 1980. konačno je s radom počela  srednja škola koja u prostorijama osnovne škole djeluje nekoliko godina. 1991. na mjesto ravnatelja dolazi prof. Emil Šredl, a od školske godine 2008./2009. ravnateljica naše škole je dipl. učit. Rajna Borovčak.

Iz knjige: "Zlatarsko pučko školstvo“