Danas je u našoj školi obilježen Dan jabuka

Danas je u OŠ Ante Kovačića obilježen Dan jabuka. Cijelom školom širio se u poslijepodnevnim satima miris svježe pečenih jabučnih pita i savijača.

Učenici 1.a sa svojom učiteljicom, gđom Blankom Sviben, obrađivali su na satu hrvatskog jezika pjesmu "Jabučica" Vesne Parun. Učenici su u školu donijeli plodove jabuka koje su izrasle na stablima što su ih zasadili njihovi očevi, djedovi te jedan pradjed. U razredu su postavili izložbu donesenih plodova i uza svaku jabuku napisali tko je zasadio stablo i koje godine. Potom su učenici, koji su sudjelovali na učeničkoj radionici o poduzetništvu, ispričali kako su od jabuka proizvodili jabučni sok.

Učenici 2.a sa svojom učiteljicom, gđom Silvijom Adanić, donijeli su u školu jabuke i u predvorju, odjeveni kao pravi kuhari i slastičari, odlučili sami napraviti pitu od jabuka. Dio dječaka zamijesio je tijesto, a ostatak razreda naribao jabuke. Prije nego što su pitu predali školskoj kuharici da je ispeče, vilicama su ispikali tijesto rekavši kako je to potrebno da "kolač ne bi eksplodirao". Jabučni kolač ispekla je i jedna mama tako da su učenici mogli malo prezalogajiti dok su čekali da njihova pita bude gotova.

Učenici 3.a razreda sa svojom učiteljicom, gđom Ankicom Krajnik, svoj razred pretvorili su u pravu malu kuhinju. Jedna je skupina ogulila i narezala jabuke na kriške te su potom u sokovniku sami napravili sok od jabuka. Druga je skupina ogulila jabuke te ih naribala i promiješala masu u koju su dodali vanilin šećer i cimet. Razvukli su tijesto, stavili uzduž kraćeg ruba nadjev, smotali ga i stavili u posudu za pečenje. I tako četiri puta. Mali slastičari iz 3.a predali su školskoj kuharici kolač da ga ispeče i malo se pogostili različitim vrstama jabučnih kolača koje su pripremile njihove majke i bake. Kušali su i kompot od jabuka koji je skuhala školska kuharica. Dok se savijača pekla, učenici 3.a uredili su u svojemu razredu prigodni pano s fotografijama jabuka, jabučnih kolača i poučnim tekstovima o jabukama. Učiteljica Ankica Krajnik naglasila je djeci da je jabuka vrlo zdravo voće koje sadrži mnogo vitamina.

Ostale fotografije (ukupno 41) s Dana jabuka mogu se pogledati u fotogaleriji.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 20. 10. 2011.