Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka u 1.a

Učenici 1. a razreda su 4. prosinca, malo uoči spomendana sv. Ambrozija, obilježili Školski medni dan. Na satu SRO-a proširili su spoznaje o pravom prijateljstvu slušajući priču „Pčelica Jelica i medo Edo“ autorice Katarine Halužan. Dobro djelo pčelice Jelice koja je pomogla promuklom šumskom pjevaču, medvjediću Edi, darujući mu svoj med, poučilo je djecu kako se pravi prijatelji u nevolji prepoznaju. Zatim su pomoću PP-prezentacije o životu pčela, njihovom načinu života unutar i izvan košnice naučili: što je košnica, što znači vrcati,  tko je matica, tko je trut, a tko radilica i kako pčele rade med. Djeca su ostala iznenađena spoznajom kako jedna pčela tijekom cijelog svog životnog vijeka napravi tek jednu malu žličicu meda! To ih je dovelo do spoznaje kako često premalo cijenimo te marljive kukčiće i koliko su zapravo dragocjeni! Nastavak pod opširnije.

Stoga su s puno dobre volje  poput malih pčela radilica, na satu Likovne kulture, prionuli izradi pčelice Jelice. Rezalo se, krojilo, lijepilo i tako je nastala prava mala razredna košnica razigranih pčelica radilica, a djeca su se osjećala baš poput njih! Svaki trud treba biti nagrađen, stoga su se marljivi prvašići  posebno obradovali paketićima koje im je darovalo Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za stočarstvo i kvalitetu hrane. Uz edukativni letak o medu, slikovnicu o pčelici Jelici i medi Edi, pronašli su u njima i teglicu ukusnog bagremovog meda kojim će se kod kuće radosno zasladiti, no ovaj put obogaćeni spoznajom kome treba zahvaliti za taj dar iz prirodne ljekarne. (učiteljica Blanka Sviben)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 5. 12. 2023.