Različitim aktivnostima obilježen Dan sigurnijeg interneta

Tijekom prethodnih mjeseci u našoj je školi tema različitih aktivnosti bila sigurnost na internetu. Dio  aktivnosti s učenicima i ove se godine odvijao uoči Dana sigurnijeg interneta. Svake godine, na drugi dan drugoga tjedna drugoga mjeseca milijuni ljudi diljem svijeta udruže se kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Dan sigurnijeg interneta obilježavao se nizom različitih aktivnosti po razredima u tjednu od 6. do 10. veljače. Nastavak pod opširnije.

Učenici 1. razreda matične škole i učenici PŠ Donja Batina odigrali su edukativnu igru Dabrica Darka. Edukativna igra razvija svijest o primjeni digitalne tehnologije u osobnom i profesionalnom životu, posljedicama njezine primjene te pravima i odgovornostima digitalnog građanina. Projektne aktivnosti jačaju znanje, vještine i stavove djece i mladih kako bi bili spremni za učenje, rad i život u suvremenom svijetu.

Učenici 2.razreda naučili su što je to elektroničko nasilje i kako pravilno reagirati na e-nasilje. Kako bi bili sigurni na mreži, izradili su svoje čuvare mreže. Na zajedničku Padlet ploču učenici su postavili svog čuvara mreže i osmislili mu ime. Međusobno su birali najboljeg čuvara mreže.

Učenici trećih i četvrtih razreda matične škole i učenici područnih škola Martinščina i Donja Batina razgovarali su o temi Naše online vrijeme. Raspravljali su o tome kako oni provode svoje slobodno vrijeme te o opasnostima s kojima se mogu susresti na internetu. Učenici su najviše govorili o svojim najdražim igricama. Osmislili su i napravili plakate i digitalne radove u programu Bojanje 3D na zadanu temu i naučili kako zaštititi osobne podatke tijekom igranja i komuniciranja u igricama te o osnovnom internetskom bontonu.

Tijekom prosinca i siječnja učenici naših viših razreda krenuli su Malim koracima do medijske pismenosti, unutar istoimenog školskog projekta. U suradnji učiteljica informatike Nikoline Hršak i Nine Posarić te učiteljice hrvatskog jezika Petre Kolar osmišljene su i održane radionice s ciljem osvješćivanja opasnosti koje se kriju u našem  svakodnevnom životu na mreži. S projektnim aktivnostima nastavljamo i s učenicima naših nižih razreda.

Tjedan od 6. do 10. veljače u svim višim razredima tijekom sati informatike bio je posvećen temi Osobni susret s online izazovima.  Kroz nekoliko aktivnosti  učenici su iznijeli vlastita zapažanja, iskustva, razmišljanja vezana uz ovu problematiku. Zaključke do kojih smo došli učenici su dodatno potvrdili igrajući društvenu igru ‘’Uspješno svladaj polja sva – sigurnosti na internetu reci DA!“ Aktivnosti su nastavljene istraživanjem i izradom digitalnih plakata te osmišljavanjem pravila za sigurno putovanje cyber svijetom. Učenici uključeni u projekte naše škole također se redovito susreću unutar projektnih aktivnosti s temom sigurnosti na internetu i nadopunjuju svoje spoznaje vezane uz ovu iznimno važnu temu u današnjemu svijetu. (Nikolina Hršak, Nina Posarić)

objavio: Nina Posarić   datum: 18. 2. 2023.