Lego roboti

U svrhu poticanja interesa za robote i robotiku prošloga četvrtka učenici četvrtih razreda sudjelovali su u radionicama na kojima su izrađivali i programirali robote izrađene od lego kockica. Knjižničar Zvonimir Guć donio je poseban Makerspace robotički set Lego Education WeDo 2.0 te potaknuo učenike da slože nekoliko lego modela. Tako su učenici slagali lego vjetrenjaču, robota-batlera, koji izražava dobrodošlicu svakome tko prođe pored njega te robota-svemirsko vozilo. Nakon što bi složili pojedini model pomoću slikovnih naredbi su programirali robotiće određujući im smjer, brzinu i trajanje pokreta, reakcije na podražaje, zvukove te svjetla koja su robotići odašiljali. Većini učenika to je bilo novo i zanimljivo iskustvo, pogotovo zato što su mnogi voljeli, ili još vole slagati lego kockice. Robot koji je bio programiran da zaželi dobrodošlicu na zabavu svakome tko bi prošao ispred njega bio im je simpatičan i zabavan. U budućnosti je u planu još zastupljenije uključivanje učenika nižih i viših razreda u programe za poticanje robotike te će zasigurno biti još zanimljivih i poticajnih radionica. Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 24. 1. 2023.