preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Jelovnik

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 5. 2010.

Ukupno: 709270
Ovaj mjesec: 1695
Ovaj tjedan: 161
Danas: 3
Događajnica

Učenici osmih razreda na terenskoj nastavi u Vukovaru

Učenici osmih razreda naše škole u pratnji učitelja Andrije Kiseljaka, Matije Vučkovića te učiteljice Maje Burek posjetili su u srijedu i četvrtak, 21. i 22. prosinca, Grad Heroj – Vukovar. Riječ je o terenskoj nastavi u sklopu projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru” u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.  Na put smo krenuli vrlo rano - polazak je bio u 4:30,  no to nam nije predstavljalo veliki problem, pa se u autobusu zarana osjećala živost među putnicima. Vozeći se prekrasnim slavonskim krajolicima razmišljali smo o događajima koji su se na tim prostorima zbivali prije više od trideset godina. Nakon ugodne petosatne vožnje, uz nekoliko usputnih zaustavljanja, stigli smo u Vukovar. Šetnju gradom počeli smo na prostorima bivše vojarne, danas Memorijalnog centra Domovinskoga rata. Nastavak pod opširnije.


Uz prikaz tromjesečne obrane Vukovara, časnik HV-a gosp. Batinić pokazao nam je naoružanje kojim su se koristili vukovarski branitelji, ali i ono na strani neprijatelja. Na vanjskim prostorima izloženo je teško naoružanje, letjelice te oklopna vozila i plovila različitih namjena koja su korištena u Domovinskom ratu. U podrumskom skladištu vjerodostojno je prikazano kako su izgledali zloglasni neprijateljski logori u koje su odvođeni naši branitelji.

  

 

Nakon razgledavanja Memorijalnog centra Domovinskog rata učenici su prisustvovali predavanju o Domovinskom ratu u predavaonici u sklopu Hostela Dubrovnik, koji je također u sklopu Memorijalnog centra.

 

Uslijedio je ručak te odlazak u Franjevački samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova.

Tamo nam je fratar prikazao petnaestominutni dokumentirani film o životu u gradu na Dunavu prije, tijekom i nakon Domovinskog rata. Po završetku filma odveo nas je u crkvu sv. Filipa i Jakova, treću najdužu crkvu u Hrvatskoj, te nam je i ondje iznio tužne činjenice vukovarskog stradanja i patnje. Svoj nadahnuti govor s obnovljena oltara te prekrasne crkve, koja je u ratu također bila razorena, završio je jasnom porukom nama mladima da nikad u životu ne činimo zlo svojemu bližnjemu. U obilasku crkve pogled nam je zastao na raspetom Kristu bez jedne ruke i noge.

 

 

 

Prije odlaska u Vukovar proveli smo humanitarnu akciju u kojoj smo skupljali hranu i higijenske potrepštine za Socijalnu samoposlugu u Vukovaru.

 
 
 

 

Osim navedenog, prvog dana posjetili smo i muzej Vučedolske kulture u kojem su kroz 19 prostorija prezentirani civilizacijski dosezi vučedolske kulture. Stalnim postavom muzeja obuhvaćene su sljedeće teme: geološki položaj Vučedola, naziv kulture, najraniji Indoeuropljani, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselja, kuća, odjeća i tkanje, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac, religija, vučedolska kultura i istodobni svijet, nastajanje muzeja.

 

Nakon toga posjetili smo dvorac Eltz, unutar kojega je smješten Gradski muzej Vukovar. Dvorac je također bio razrušen tijekom Domovinskog rada, a nakon obnove ponovno je zasjao punim sjajem.

Posljednji memorijalni objekt koji smo posjetili bio je Vukovarski vodotoranj, koji je postao simbol stradanja i obrane Vukovara, a ujedno simbolizira i hrvatsko zajedništvo.

                

 

 

 

 

Uslijedio je smještaj u hostel Dubrovnik, večera te je organiziran odlazak u disko.

Drugi dan našeg boravka započeli smo posjetom Memorijalnom groblju Domovinskog rata. Mjesto je to najveće masovne grobnice u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. Ispred spomenika s vječnim plamenom uime svih učenika i djelatnika naše škole upalili smo lampaš.

              

 

 

 

Nakon posjeta Memorijalnom groblju Domovinskog rata krenuli smo na Ovčaru – mjesto stravičnog zločina nad ranjenim braniteljima i civilima iz vukovarske bolnice. Najprije smo obišli mjesto na kojem se nalazila masovna grobnica, gdje smo izmolili Očenaš za sve koji su položili život za slobodnu Hrvatsku. Mjesto je to smrti 200 osoba od kojih je najstarija imala 72 godine, a najmlađoj je bilo tek 16. Dvije žrtve bile su žene, od kojih jedna trudnica. Ispred spomenika koji simbolizira golubicu mira upalili smo svijeću.

 

Potom smo posjetili Spomen-dom u nekadašnjem hangaru na čijim se zidovima naizmjenično iz mraka pojavljuju slike s imenima 261 nestale osobe. U podu hangara nalazi se spirala koja simbolizira vir u koji poniru imena žrtava. Na dnu je upaljena svijeća kao simbol Kristova svjetla i uskrsnuća. Od poda do zidova i krova sve podsjeća na krikove i jauke koji su odjekivali tim hangarom.

 

Uslijedio je odlazak u vukovarsku bolnicu. Promatrali smo nijeme svjedoke ljudske patnje i boli, ne shvaćajući što je to pokretalo pojedince da čine takva zlodjela. Nakon što smo odgledali film o stradanju grada i same bolnice, razgledali smo podrumske prostorije u kojima se za ratnih dana nalazilo i po nekoliko stotina ljudi. Prolazeći pokraj starih kreveta, u kojima se danas nalaze lutke, razmišljali smo o onima koji su u njima ležali prije više od dva desetljeća.

 

Uslijedila je kratka vožnja gradom tijekom koje nam je vodičica pričala o stradavanjima tijekom Domovinskog rata. Prošli smo kroz Borovo naselje, Lužac, Sajmište te Mitnicu, kvartove u Vukovaru u kojim su se odvijale svakodnevne borbe i stradavanja tijekom obrane Grada Heroja.

 

Posjet Vukovaru okrunili smo odlaskom u Školu mira koja je smještena u rodnoj kući Lavoslava Ružičke, hrvatskog kemičara koji je dobio Nobelovu nagradu za kemiju. U školi su učenici također imali predavanje. Učenici su tijekom predavanja mogli zaokružiti priču o stradavanjima te herojstvu vukovarskih branitelja, a na kraju predavanja je stavljen naglasak na ljubav prema bližnjemu te pobjedu života. Nakon predavanja uslijedio je kviz znanja, svojevrsno utvrđivanje gradiva i zaokruživanje cjelokupne priče o posjetu Gradu Heroju.

 

 

U kvizu znanja sudjelovalo je pet škola s po dva predstavnika. Našu školu predstavljali su učenici Nikola Petrinec te Karlo Hleb, a osvojili su odlično treće mjesto. Ovom prilikom im čestitamo! (Maja Burek)

 

 

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Nina Posarić   datum: 23. 12. 2022.

 

 


Erasmus+


eTwinning


Lumen


Društvene mreže
Na kojoj društvenoj mreži provodiš najviše vremena?









I mi sudjelujemo

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja


Podrška darovitima


Tražilica

Poveznice
Zlatar na međumrežju


Blagdani i pravopis


Korisni likovi


Projekt ZALOGAJČEK 7





preskoči na navigaciju