Šestaši u Gradu Zrinskih

U ponedjeljak, 14. studenoga 2022. godine šesti su razredi naše škole otputovali na terensku nastavu u Čakovec, popularno zvan Grad Zrinskih. Pratili su ih razrednici Nataša Sovec i Stjepan Škrlec, učiteljica Hrvatskog jezika Petra Kolar te pomoćnica Ivana Pavleković.

Uzbuđenje se osjetilo već pri ulasku u autobus. Odmah nakon dolaska u Čakovec, kratkog doručka i igre na igralištu u Perivoju Zrinskih krenuli smo u Centar za kulturu pogledati predstavu Drvljaci Kazališne družine Pinkleci. Pinkleci su nam ispričali priču o malim bićima koja žive na stablima te nas naveli na razmišljanje o važnosti priče u odgoju djeteta, o ekologiji i pacifizmu. Na kraju su i porazgovarali s nama te smo im mogli postaviti pitanja, a njih smo imali puno. Nastavak pod opširnije.

Nakon predstave podijelili smo se u dvije skupine. Jedan je razred posjetio Školu animiranog filma, a drugi Riznicu Međimurja. Kasnije smo se, naravno, zamijenili.

U Školi animiranog filma, popularnom ŠAF-u, dočekale su nas Jasminka Bijelić Ljubić i Dina Nedeljko. Naučili smo što je animirani film, koje vrste postoje te kako nastaje. Pogledali smo dva animirana filma nastala u ŠAF-u te ostali iznenađeni informacijom da su autori tih odličnih filmova isključivo djeca. Filmovi u ŠAF-u nastaju na stari način: crtanjem rukom, modeliranjem, ručnom izradom scene. Računala se upotrebljavaju samo za završnu montažu. Nismo ni mi njima ostali dužni. Pohvalili smo se poznavanjem stop animacije, a neki učenici već su se okušali u stvaranju animiranog filma. Voditeljice su nas pohvalile te predložile da svoj film pošaljemo na neku od smotri filma.

U sredini Perivoja Zrinskih nalazi se Stari grad Zrinski. Saznali smo da je dvorac s utvrdom bio u vlasništvu obitelji Zrinski, a danas su u njemu, između ostaloga, Muzej i Riznica Međimurja. U Riznici smo upoznali nematerijalnu baštinu Međimurja: međimursku popevku i govore, čipku, drvene tradicijske igračke, fašničke maske i zlatarenje. Vidjeli smo i Pozoja – zmaja koji spava ispod Čakovca. Na kraju smo se spustili u bivše tamnice ta tamo doznali više o samoj obitelji Zrinski te njihovim borbama za Hrvatsku. Obilazak smo završili u igraonici.

Na povratku kući tradicionalno smo stali u McDonaldsu u Varaždinu. Zadovoljni, siti i umorni vratili smo se u svoj Zlatar već sanjajući o sljedećem putovanju. (Petra Kolar)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 22. 11. 2022.