Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u Matičnoj školi

Ovog utorka i u Matičnoj školi kroz dvije priredbe obilježen je Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, gdje je naglašena temeljna važnost kruha i plodova zemlje za ljudski život te je upućena zahvala Gospodinu, koji te darove omogućuje. U prijepodnevnoj smjeni zajedno s učiteljima i drugim djelatnicima u školskom predvorju okupili su se učenici razredne nastave na pripremljenu im prvu priredbu. Bogati program vodile su Laura Šimunić i Dalia Teški, učenice 4.b razreda. Sve je započelo pjesmom Tko stvori, koju su zajednički otpjevali učenici prvih i drugih razreda naglasivši time temeljnu Božju ulogu u darovima kruha i plodova zemlje. Zatim su kroz igru dosta sličnu onoj na proslavi 180. obljetnice školstva u Zlataru učenici folklorne skupine Cvrgudan pokazali nekadašnju bezbrižnu dječju igru nakon škole. Nastavak pod opširnije.

Uslijedile su recitacije o nastanku kruha učenica Nikoline i Melani iz 2.a te učenika Jure, Mateje, Eme i Simona iz 4.a razreda. Potom je dramska skupina 3.a izvela igrokaz o tome što klas sanja, a u tome su im pjesmom pomogli učenici 1.a razreda u prvom samostalnom glazbenom nastupu.

O marljivom radu pekara pri pripremi kruha recitacije su održale Sofija, Lara i Eva, učenice 2.b razreda te Una, Vida, Ema i Leona iz 4.a razreda. Zatim su učenice 3.a razreda Petra i Lea na simpatičan način objasnile recept za zlevku, a program je završio pjesmom učenika četvrtih razreda koji su još jednom zahvalili Bogu za primljene darove.

Nakon završetka programa zlatarski župnik, vlč. Dragutin Cerovečki pozdravio je djecu izrazivši želju da ovakvih igara bez mobitela i drugih suvremenih tehnoloških spravica bude što više. Zatim je blagoslovio hranu, koju su spravile majke i bake naših učenika te je vesela i dugo očekivana gozba mogla započeti.

Popodnevnu priredbu za učenike predmetne nastave vodio je Fran Forko, učenik 6.a razreda. U programu su se izmjenjivale pjesme koje je pjevao školski zbor te one koje su čitale učenice 5.b razreda. Najprije je školski zbor otpjevao pjesmu Primi ove darove, naš Oče, zatim je učenica Elena pročitala pjesmu Blago danu koji počne mirisima kruha.

Nakon toga je zbor otpjevao Koricu kruha, dok je učenica Dina pročitala pjesmu Malo Zrno. Posljednja pjesma zbora bila je Prinosimo kruh, nakon čega je učenica Lucija pročitala pjesmu Ponudi kruh, kojom je potaknula okupljene na dobrotu i važnost dijeljenja.

Završnom riječju svima okupljenima obratio se ravnatelj Marijan Posarić zahvalivši se svim majkama i bakama na pripravljenim kolačima i pecivima, naglasivši da bez mnogih drugih stvari možemo, no bez kruha i krušnih proizvoda ne možemo. Uz to je istaknuo, kako je uvijek kao dijete volio pomagati svojoj majci te izrekao nadu, da i učenici tako pomažu svojim roditeljima. S obzirom na spriječenost župnika, ravnatelj je ovaj put blagoslovio hranu te je još jedna završna gozba mogla započeti. Od bogatstva hrane koje su za nas spravile majke i bake naših učenika još smo svi i sutra uživali te se dobro osjećali. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 20. 10. 2022.