PŠ Martinščina osvojila 2. nagradu na Pajdaškom sprehajanju

U sklopu Dana kajkavske riječi u Zlataru tradicionalno se održava manifestacija Pajdaško sprehajanje na kojem svi sudionici prikazuju kako se nekada živjelo i radilo u Zagorju. Područna škola Martinščina predstavila se žiriju temom „Od blata do zlata“ gdje smo prikazali kako se nekada od „kuruze“ došlo do „melje“ i prefinog domaćeg „kuruznog“ kruha. Dok su djeca uvježbavala prigodnu pjesmu na tu temu, roditelji i učitelji osmišljavali su što nam sve treba za kola. Svi su se aktivno uključili u prikupljanje starih potrebnih pomagala. Tako su se na našim kolima našle žrvi, struganje, ružđalci, koši, košare, mjerica, i učenici su se s ponosom primili pravog starog posla. Oduševljeno su svima objašnjavali kako se što zove i za što služi. Djevojčice su se, kao prave cure, toliko primile posla da smo u vožnji kola skoro ostali bez cijelih klipova – sve su „izružđile“. Nastavak pod opširnije.

A dječaci su tako vrtjeli žrvi da smo mogli ispeći i nekoliko kruhova od tolikog brašna. U cijeloj priči je ono najvažnije da su djeca naučila kako se to tradicionalno radilo i što je za to sve bilo potrebno. Prekrasnim trudom roditelja prenijeli smo djeci stari običaj kako ne bi pao u zaborav. I sav trud se dodatno isplatio jer smo osvojili drugu nagradu stručnog žirija i time si povećali džeparac za izlet. (Ljiljana Mutak)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 4. 10. 2022.