Proslavili smo veliku obljetnicu

Svečano i razdragano - tako bi se najkraće mogla opisati velika proslava koja je kroz bogatu priredbu održana prošlog četvrtka u dvorani naše škole. Povod joj je dakako bila 180. obljetnica školstva u Zlataru. Pred dvoranom prepunom gostiju cijeli program je započeo najprije pjevanjem himne, što je izveo školski zbor pod vodstvom učitelja glazbene kulture Matije Vučkovića. Zatim se okupljenima obratio ravnatelj Marijan Posarić. U svom govoru podsjetio je na povijest i tradiciju naše škole: od njezina osnutka 1842. na poiticaj Matice ilirske, preko podjele u dječačku i djevojačku školu, različitih zgrada u kojima je škola bila smještena, problema koji su nastali za vrijeme bivše države sve do konačnog vraćanja originalnog imena Osnovne škole Ante Kovačića 1991. godine. Ravnatelj je istaknuo da škola u svom programu ima više od 30 izvannastavnih aktivnosti, da teži digitalizaciji i osuvremenjivanju, zahvalio se svim njezinim sadašnjim i bivšim djelatnicima te izrazio nadu da će iduća obljetnica biti proslavljena u Sokolani, "našoj ljepotici". Nastavak pod opširnije.

Potom se okupljenima obratila i gradonačelnica Zlatara, gospođa Jasenka Auguštan-Pentek. Gradonačelnica se također zahvalila sadašnjim i bivšim djelatnicima škole te istaknula kako su u školi jedino postojano djeca koja imaju želju za učenjem i znanjem. Brojne goste potom je pozdravila i gospođa Jasna Petek, zamjenica župana. Istaknula je školu kao važan čimbenik promjena u Zlataru; naglasila je kako ona gradi sadašnjost, čuva prošlost te velikim marom brine za budućnost, a djeca u njoj rastu sretno i zadovoljno i zato je najdragocjenija zajednici. Svoj govor je završila uručivši ravnatelju zahvalnicu za dosadašnji rad i trud pri vođenju Osnovne škole Ante Kovačića.

Potom su uslijedili nastupi učenika, a cijeli program vodila je Brigita Adanić, višestruko nagrađivana bivša učenica naše škole. Najprije je školski zbor izveo pjesme Zdravo, maleni! i Te, Deum! (Mi slavimo blagdan sreće!) Zbor je suvereno pratilo nekoliko naših bivših i sadašnjih učenika svirajući kontrabas, klarinet, gitare i tamburice. Nakon toga su Kijara Mikulec i Greta Cvetko, učenice 2.a razreda, izvele recitacije kojima su izrazile svoj doživljaj škole. Nakon još jedne izvedbe zbora s pjesmom Učitelj 3.a razred izveo je simpatičan igrokaz o međugeneracijskim pogledima na školu i obrazovanje pod nazivom Deda i školski projekt.

Veliko oduševljenje izazvali su učenici folklorne skupine Crvgudan pod vodstvom učiteljice Anite Petanjek-Macan. Uz pratnju instrumenata oni su pjevali, plesali kolo, glumili, skakali, nosili jedni druge, čak su na kraju bogate izvedbe bacali u zrak i hvatali jednog učenika. Nakon njih zbor je svečano završio svoj glazbeni program otpjevavši na hrvatskom Odu radosti - potpuno u zagorskom štihu, te Lepe ti je Zagorje zelene.

Priredba je završila tako što je ravnatelj u suradnji s gradonačelnicom podijelio nagrade bivšim i sadašnjim učenicima, koji su osvajali nagrade i visoke plasmane na LiDranu te državnim natjecanjima iz nekoliko školskih predmeta. Nakon završnih riječi bivši i sadašnji djelatnici škole zajedno s gradonačelnicom i zamjenicom župana uputili su se na prigodni domjenak gdje su se uz glazbenu pratnju učitelja Matije Vučkovića još dugo u noć pjevale pjesme iz Zagorja, ali i svih drugih krajeva Hrvatske. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 3. 10. 2022.