Top čitači i njihove nagrade

Carl Sagan, američki astronom, astrobiolog i popularizator znanosti, jednom je prilikom izjavio da od jednog pogleda na knjigu pojedinac čuje glas druge osobe – možda mrtve tisućama godina. Autor preskače milenije i ulazi u glavu čitatelja govoreći tiho i jasno upravo njemu. Na taj način pisanje, kao možda najveći ljudski izum, spaja ljude, stanovnike različitih epoha, koji se nikad nisu upoznali, a knjige lome okove vremena i dokazuju da ljudi mogu raditi magiju[1]. Ovo divno gledište poznatog astronoma i astrobiologa vrlo jasno i precizno opisuje bogatstvo i užitak koje svi knjigoljupci doživljavaju prilikom čitanja knjiga. Ono se također može jako dobro usporediti s osjećajem kojeg školski knjižničari osjete, kada primijete da učenici posuđuju knjige, čitaju ih te uživaju u njima.

[1] Usp.:  Najbolji citati : jer ono što je zapisano ostaje (2019) Dostupno na: Citati i izreke o knjigama i čitanju | Najbolji Citati [9. srpnja, 2022.]

Nastavak pod opširnije.

S obzirom da se u knjižnici te općenito u cjelokupnom odgoju i obrazovanju Osnovne škole Ante Kovačića, Zlatar velika važnost pridaje čitanju i poticanju čitanja, na dodjeli svjedodžbi učenicima i nakon nje, najbolji čitači ove školske godine primili su lijepe nagrade. Knjižničar Zvonimir Guć uručio je nagrade trima najboljim čitačima, koji su ove godine pročitali najviše knjiga te najviše pojedinih naslova. Tako je treću nagradu, prelijepo ilustriranu slikovnicu Palčica te gumene bombone, osvojila Sofija Toplak, učenica dosadašnjeg 1.a razreda s 18 posudbi, odnosno 17 naslova, s obzirom da je jednu knjigu posudila dva puta.

Odlazak u knjižnicu i posudba knjiga za Sofiju je ove godine bila omiljena aktivnost za vrijeme Produženog boravka. Na posuđivanje knjiga je poticala i druge učenike iz svog razreda, bilo svojim primjerom, bilo izravnim prijateljskim poticanjem. S nekima je imala manje, a s nekima više uspjeha. U svakom slučaju, raduje nas ovakav trud i zalaganje naše dosadašnje  prvašice te se veselimo njenim daljnjim istraživanjima bogatstva školske knjižnice.

Drugo mjesto pripalo je Viktoriji Delimarić, vrijednoj učenici koja je završila 2.b razred te je ove godine posudila 19  knjiga, odnosno 19 različitih naslova, na taj način za dlaku prestigavši Sofiju. Viktorija je kao nagradu osvojila divnu knjigu Čarobno kraljevstvo bajki : 12 klasičnih priča u novom ruhu te također gumene bombone, ali u većem pakiranju i dodatno zašećerene. Viktorija je također za vrijeme Produženog boravka rado dolazila u knjižnicu, a na uobičajeno knjižničarevo pitanje: „Hoćeš posuditi nešto drugo?“, njezin odgovor je baš uvijek bio: „Da.“, nakon čega bi odmah krenula u traženje iduće knjige za čitanje i uživanje. Nadamo se da će uživati u nagradnoj knjizi te novim čitateljskim avanturama u školskoj knjižnici.

Ipak, najveću pohvalu i najveću nagradu osvojio je prvoplasirani top čitač ove godine, nevjerojatni Marko Pejić, učenik koji je ove godine završio 2.a razred. Marko je ove godine u knjižnici ostvario vrtoglavu 31 posudbu, s 27 različitih posuđenih naslova, s obzirom da je tri knjige posuđivao i više puta. Simpatična je činjenica da je česta situacija u knjižnici bila da Marko ulazi i vraća hrpu knjiga knjižničaru, a nakon nekog vremena izlazi s još većom hrpom novoposuđenih knjiga iz knjižnice. S tolikim brojem posudbi Marko je konkurenciju ostavio daleko iza sebe te je kao nagradu osvojio velike Kraševe Napolitanke (popularnu kilu) s nugatom te knjigu Sagradite sami najveće svjetske građevine i otkrijte graditeljsko umijeće.

Navedena interaktivna knjiga sadrži bogato ilustrirane opise najvećih i najljepših svjetskih građevina te kutiju s kartonskim materijalima za izgradnju maketa istih. Na taj način, Marko će moći znanje koje dobije iz knjige bolje prisvojiti pa tko zna: možda će jednoga dana graditi i prave super građevine. No, kako bilo, želimo mu da kroz daljnje čitanje, istraživanje i učenje izgradi prije svega lijep i bogat život.

Veselimo se čitateljskim navikama naših učenika ove godine. To nas ohrabruje u daljnjem trudu i zalaganju za obogaćivanje knjižničnog fonda i poticanje čitanja. Raduje nas što će neki od ovogodišnjih top čitača iduće godine istraživati veći i bogatiji dio knjižničnog fonda za učenike 3. – 6. razreda pa se nadamo da će zahvaljujući tome još i povećati svoje brojke posudbi na kraju iduće godine. Svakako im želimo puno užitka i uspjeha u daljnjim čitateljskim avanturama, učenju i razvitku. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 8. 7. 2022.