Ježeva kućica te druge kućice u Zoološkom vrtu

I prvi razredi imali su u srijedu, 15. lipnja, priliku uživati u razgledavanju životinja u Zoološkom vrtu u Zagrebu. No, prije samog posjeta Zoološkom vrtu pogledali su lijepu i simpatičnu predstavu Ježeva kućica u Zagrebačkom kazalištu lutaka. Učenike 1.a i 1.b razreda pratile su njihove učiteljice Ankica Krajnik i Marina Sviben te knjižničar Zvonimir Guć.

Dan je počeo u prilično veselom tonu. Učenici su se najprije okupili na klupama oko fontane na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu. Nakon okrepe jelom i pilom neki od njih su se u pratnji knjižničara spustili u Importane Centar na taj način prvi put koristeći pokretne stepenice. Nekima je to bilo super iskustvo, jedna učenica je rekla da joj je to doduše već peti put da koristi pokretne stepenice, dok je jednoj učenici po njezinom kazivanju to bilo glupo, zato što se svaki put „udari kada dođe do kraja“. Nastavak pod opširnije.

Nakon toga, učenici su krenuli prema Zagrebačkom kazalištu lutaka. Pri tom je nastala simpatična situacija, kada je adresa Zagrebačkog kazališta lutaka na Googleu odvela oba razreda i njihove pratitelje do zgrade uprave, no ne i do samog gledališta u kazalištu. Kad su nakon još kratke šetnje konačno bili na pravoj lokaciji, učiteljice su otišle nabaviti karte, a knjižničar je u predvorju ostao čuvati učenike. S obzirom da su učenici bili vrlo živahni i dobro raspoloženi, kako ne bi nastala prevelika buka, knjižničar je s učenicima zaigrao igru Dan, noć te tako uspio osigurati dovoljnu tišinu.

Učenici su uskoro pogledali predstavu koja ih je razvedrila, nasmijala te na njih ostavila pozitivne dojmove.

Nakon predstave krenulo se prema Zoološkom vrtu. Nažalost, s obzirom da je vani bilo dosta vruće, mnoge životinje su uhvatile priliku da odrijemaju pa nije bilo prilike da ih učenici vide. Tako su se od učenika sakrili mužjak lava i leopard – i inače poznati kao veliki spavači. Isto se, nažalost, dogodilo i sa servalom, još jednom divljom mačkom. Čak i nilski te kubanski krokodil, iako u nastambi zaštićenoj od sunca, nisu mogli odoljeti prilici da malo odspavaju.

Ipak, za učenike su bile budne brojne lijepe životinje, kao npr.: vukovi, bizoni, deve, zebre, merkati, morski lavovi, čimpanze i dr. Učenici su naučili brojne zanimljive činjenice o životinjama kao i njihovi prijatelji iz drugih razreda: da je nilski krokodil drugi najveći krokodil na svijetu, da je kraljevska kobra najopasnija otrovnica na svijetu, da se lavlja rika, jedan od najsnažnijih zvukova u prirodi, u savani može čuti i na 8 kilometara udaljenosti, da su mongolski konji izuzetno snažni konji na kojima su Mongoli nekoć davno osvojili gotovo cijeli svijet i dr. Učenici su se dobro zabavili te su ih nova iskustva jako razveselila. 1.a razredu su najzanimljiviji bili krokodili, dok je 1.b stalno molio knjižničara da ih odvede do zebri.

Nakon razgledavanja vrta i svih napora toga dana učenici su sjeli na zasluženi sladoled, no tu nije bio kraj uzbuđenjima. U obližnjem kavezu dvoje čimpanza se sukobilo i proizvelo zastrašujuće urlike te su naši učenici imali priliku vidjeti divlju pa i okrutnu stranu prirode.

Učenici su se potom uputili u suvenirnice u vrtu i okolici vrta, gdje su odlučili biti malo štedljiviji i ne trošiti puno novca na skupe predmete. Ipak, pokazali su jako lijepu brigu i ljubav prema roditeljima kupivši za njih darove. Neke učenice su čak odlučile nagraditi i svoje pratitelje pa su dvije učiteljice i knjižničar dobili po jednu veliku lizalicu. Izlet je završio još jednom u obližnjem parku, gdje su se učenici dodatno naigrali i zabavili, a potom krenuli prema autobusu i dalje put Zlatara. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 20. 6. 2022.