2.a i 2.b u Zoološkom vrtu u Zagrebu

Posjet Zoološkom vrtu u Zagrebu oduvijek je bio jedna od glavnih atrakcija našim učenicima. Tako su u srijedu učenici 2.a i 2.b razreda u pratnji svojih učiteljica Ane Marije Korpar i Anite Petanjek-Macan te asistentice Valerije Mrkoci i knjižničara Zvonimira Guća u sklopu terenske nastave u srijedu, 8. lipnja posjetili tzv. 'divlji centar' Grada Zagreba. Od početka do kraja ove terenske nastave među učenicima su vladali posebno uzbuđenje i radost. Učenici su iskoristili svaku priliku za igru i zabavu te su bili puni energije. U zelenilu Zoološkog vrta naučili su brojne nove stvari o životinjskom svijetu. Na posebnom predavanju u organizaciji Zoološkog vrta naučili su razliku između veterinara, timaritelja i nutricionista. Također, naučili su i da je za zdravlje životinja važno ne bacati im nikakvu hranu, s obzirom da to kvari zacrtane planove stručnjaka koji brinu o njima. Nastavak pod opširnije.

Uz to, šećući kroz vrt ugledali su naizgled male i slabašne mongolske konje koji podsjećaju na magarce. Ipak, saznali su da je zapravo riječ o vrlo snažnim i izdržljivim konjima na kojima su Mongoli nekad davno pokorili gotovo cijeli svijet.

Osim toga, u jednom dijelu izleta cjelokupni Zoološki vrt je uzdrmala glasovita lavlja rika. Učenici su saznali da se radi o glasanju, koje se u relativnoj tišini savane može čuti i na osam kilometara udaljenosti. Imali su priliku vidjeti izbliza kralja životinja.

Kada su došli u tropsku kuću, učenici su s velikim zanimanjem razgledavali brojna zanimljiva i egzotična bića, možda najviše pauke i zmije. Knjižničar je u tom dijelu imao dosta posla, jer su ga učenici često vodili do zmija te ga ispitivali može li određena zmija pojesti 'nas' – ljude.

Učenici su u posebnoj nastambi ugledali i dva krokodila te su saznali da je jedan od njih, nilski krokodil, drugi najveći krokodil na svijetu. Od njega je veći samo morski krokodil u morima oko Australije.

Uz navedene životinje našim učenicima je naročito zanimljiv i fascinantan bio vuk. Njega su gledali s divljenjem i bez straha.

Ipak, sveukupno najzanimljivije i najzabavnije životinje našim učenicima, kao i mnogim drugima bili su morski lavovi. Njihova igra i hranjenje od strane naših učenika bili su pažljivo praćeni te su izmamili brojne usklike.

Prije izlaska iz vrta učenici su se zaustavili u trgovini suvenira te se obogatili narukvicama, igračkama, olovkama i drugim simpatičnim predmetima s motivima životinja. Trgovcima su toga dana značajno podigli profit. Nakon toga, učenici su se u obližnjem parku dodatno igrali, nasmijali i zabavili te su prepuni dojmova i dobrog raspoloženja krenuli natrag prema autobusu koji ih je odveo kući.  (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 12. 6. 2022.