Odlučno NE vršnjačkom nasilju!

Posljednje srijede u veljači obilježavamo Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski je sabor 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Podsjetimo, ovaj običaj odijevanja ružičaste majice potječe iz 2007. godine kada je jedan kanadski dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu odjeven u ružičastu majicu, zbog čega je doživio izrugivanje i verbalno nasilje. No ipak, kolege iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu identično obučeni kako bi mu iskazali  potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama. Iako se u našoj školi tijekom cijele nastavne godine na satima SRO-a, kao i u sklopu međupredmetnih tema, naglašava važnost međusobne tolerancije, uvažavanja druge osobe i suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom i mladima, Dan ružičastih majica odlična je prilika da se još jednom skrene pozornost na ovaj problem. Budući da ove godine obilježavanje toga dana pada u vrijeme učeničkih praznika, o ovoj prevažnoj temi razgovaralo se proteklog tjedna, a većina je učenika u petak u školu došla odjevena u ružičasto. (Vlatka Prpić)

objavio: Nina Posarić   datum: 23. 2. 2022.