preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Jelovnik

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 5. 2010.

Ukupno: 745652
Ovaj mjesec: 4445
Ovaj tjedan: 351
Danas: 1
Događajnica

Podrška djeci i roditeljima prije i nakon potresa - kako si možemo pomoći?

Poštovani roditelji, dragi učenici,

nedavni potresi mnoge su doveli u stanje povišenog stresa. Osjećaji nesigurnosti, neizvjesnosti, straha kao i brojni tjelesni simptomi uznemirenosti česti su i prirodni nakon ovakvih događaja. Potresi se, kao što nam stručnjaci često ponavljaju, ne mogu predvidjeti, no možemo se dodatno educirati i naučiti pravila ponašanja u slučaju potresa kako bi si bar malo olakšali i smanjili sve te neugodne osjećaje anksioznosti i tjeskobe s kojima se mnogi od nas sada susreću u svim životnim dobima, čak i ako u potresu nismo materijalno oštećeni. Djeca su najranjivija skupina. Ona možda razumiju najmanje, ali osjećaju puno, a te emocije ne izražavaju s lakoćom. Važno je da u trenutku potresa svi znaju kako najbolje postupiti da bi zaštitili sebe i druge – i to je veliki korak  k uspostavljanju osjećaja kontrole i sigurnosti. Po povratku naših učenika u školu poduzet ćemo sve korake kako bismo osigurali mjere sigurnosti te ih educirali i pružili im psihološku potporu. U nastavku pod opširnije donosimo nekoliko korisnih smjernica i savjeta za roditelje koje su izradili stručnjaci mentalnog zdravlja. Preporučujemo da ih svakako pogledate. (psihologinja Katarina Biondić Kaštela)


Poliklinika za zaštitu djece i mladih grada Zagreba objavila je besplatnu publikaciju Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa kako bi zabrinutim roditeljima iz svih dijelova Hrvatske, koji traže savjete o tome kako se postaviti u ovakvim situacijama, pomogli kako objasniti djeci što se događa i pružiti im podršku. Autori publikacije su psiholozi Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, Krešimir Prijatelj i Mia Roje Đapić koji su, uz savjete o tome kako razgovarati s djecom i kako se ponašati u slučaju potresa, predložili i različite aktivnosti s djecom.

Stručne savjete kako pomoći djetetu u nošenju sa strahom od potresa Odgojnog savjetovališta Centra za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu na svojim je stranicama objavila Poliklinika Suvag.  

U slučaju potrebe za razgovorom upućujemo vas na telefonske linije za psihološku pomoć, kao i na stručne suradnice naše škole.

Hrabri telefon:

Broj za roditelje 0800 0800

Broj za djecu 116 111.

Chat: https://hrabritelefon.hr

e-mail: savjet@hrabritelefon.hr

Školska psihologinja: Katarina Biondić Kaštela 099 641 5565; dostupna i na platformi Yammer

Školska pedagoginja: Vlatka Prpić  099 641 5561; dostupna i na platformi Yammer

 

“Iako ste ovaj tekst pročitali kako biste možda bili veća podrška svom djetetu, nemojte zaboraviti biti nježni prema sebi i pobrinuti se i za sebe sada kada je posebno izazovno biti roditelj.“

 

https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/besplatna-publikacija-djeca-i-obitelji-prije-tijekom-i-nakon-potresa/

 

https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/kako-se-ponasati-za-vrijeme-i-nakon-potresa-video-letak-i-smjernice-za-djecu-i-roditelje/

 

http://www.suvag.hr/kako-biti-podrska-djetetu-u-nosenju-sa-strahom-od-potresa/

 

 

https://kakosi.ffzg.unizg.hr/2021/01/05/psiholoska-prva-pomoc-nakon-potresa/

 

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Nina Posarić   datum: 12. 1. 2021.

 

 


Erasmus+


eTwinning


Lumen


Društvene mreže
Na kojoj društvenoj mreži provodiš najviše vremena?









I mi sudjelujemo

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja


Podrška darovitima


Tražilica

Poveznice
Zlatar na međumrežju


Blagdani i pravopis


Korisni likovi


Projekt ZALOGAJČEK 7





preskoči na navigaciju