Naši osmaši danas bili u ZKM-u i Tehničkom muzeju

Učenici 8.a i 8.b razreda naše škole bili su danas na terenskoj nastavi u Zagrebu. U Zagrebačkom kazalištu mladih, popularnome ZKM-u, pogledali su kazališnu predstavu Sherlock Holmes, koju je postavio poznati hrvatski redatelj Krešimir Dolenčić. Zlatarske osmaše, ali i 200-tinjak njihovih vršnjaka u publici, predstava je ostavila bez daha, što samo znači da tinejdžerima treba pronaći primjerene sadržaje u kojima će oni i u kazalištu moći uživati. Borba dobra i zla, u vidu ekstravagantnog britanskog detektiva Sherlocka Holmesa te njegova antipoda, profesora Moriartyja, završava njihovim dvobojem na slapovima Reichenbach u Švicarskoj, u kojem u predstavi obojica, naoko, pogibaju. No, poznavatelji romana Arthura Conana Doylea znaju da je osebujni londonski detektiv preživio i tu epizodu. Petnaest glumaca izmamilo je dvaput dugi pljesak mlade publike, što znači da su u predstavi koja obiluje brzim izmjenama kulisa i komunikacijom glumaca s gledateljima – istinski uživali. Uslijedila je polusatna šetnja Teslinom, Masarykovom pa kraj Hrvatskoga narodnoga kazališta prema jugu do Tehničkog muzeja. Zlatarski osmaši, u pratnji kojih su bile razrednice Veronika Podobnik i Natalija Martinek te stručni suradnik knjižničar Denis Vincek, razgledali su uza stručno vodstvo Tehnički muzej Nikola Tesla. I dok se nekima najviše svidio rudnik, drugi su uživali u razgledanju starodobnih vozila, lokomotiva, zrakoplova i turbina, a treće je oduševila priča o Nikoli Tesli, pogotovu one koji su i osobno aktivno sudjelovali u predstavljanju Teslinih otkrića. (Denis Vincek, Nika Grzelja, 8.a)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 8. 5. 2018.