Afrika - možemo zajedno!

U ožujku smo ugostili Dejana Nemčića, profesora geografije, volontera i humanitarca koji je jedan od osnivača humanitarne udruge "Možemo zajedno" i pokretač je projekta "Afrika - možemo zajedno". Mnogo hrvatskih škola, tvrtki i građana dosad se uključilo u prikupljanje školskog pribora za afričke škole koje oskudijevaju u osnovnom školskom priboru i nastavnim pomagalima. S velikom pažnjom učenici i učitelji naše škole pratili su inspirativno predavanje profesora Nemčića kojim im je približio sve čari i ljepote afričkoga kontinenta, ali i teškoće i patnju s kojima se svakodnevno susreću tamošnja djeca. Doznali smo da su škole u Africi u jako lošem, često ruševnom stanju, da djeca sjede na podu od utabane zemlje, školski pribor nemaju, a obrok koji dobiju u školi mnogima je - iako vrlo skroman - najobilniji u danu. Nerijetko se dogodi da obole od malarije i umiru unutar tri dana jer nemaju novac za kupnju lijeka protiv te bolesti. Unatoč siromaštvu i vrlo teškim uvjetima, afrička djeca vole ići u školu i ne skidaju osmijeh s lica. Upravo njime prkose životnim nedaćama i vjeruju u sretniju budućnost. Naša se škola s veseljem i ponosom uključila u projekt "Afrika - možemo zajedno"; odlučili smo biti oni koji mijenjaju svijet nabolje te smo prikupili mnogo školskog pribora i prionuli izradi geografskih karata kojima će se u budućnosti opremiti škole u Africi. Također smo podržali akciju "Jedan medo za jedan život!" kojom se prikupljaju donacije za nabavu cjepiva protiv malarije - kovanicom od pet kuna koliko stoji jedno cjepivo - spašavamo život jednog djeteta. Predavanje profesora Nemčića u kojem smo naučili da je svaki trenutak u životu jedinstven, neponovljiv i važan i da smo upravo mi oni koji mijenjamo svijet i te trenutke činimo radosnima nosilo je zanimljivo ime - Hakuna Matata - proživi svaki trenutak! Druženje je završilo scenskim prikazom na svahiliju u kojem su dvije naše učenice, uz pomoć profesora Nemčića, upriličile upravo taj trenutak i time nas potakle na promišljanje koliko je važno pronaći radost u tim malim svakodnevnim stvarima u životu. U fotogaleriju dodano je 15 fotografija. (Vlatka Prpić)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 3. 2018.