Dan kravata u 2.b razredu

Učenici 2.b obilježili su Dan kravata te su saznali kako je kravata dobila ime. Naime, u davna vremena, garda francuskih vojnika sastojala se i od hrvatskih vojnika. Naši su vojnici konjanici  oko vrata  vezali slikovite marame. Francuzi su taj dio odjeće nazvali "Kravat", prema imenu Croate (čita se kroat), što na francuskom znači Hrvat. Ubrzo su Francuzi prihvatili kravatu kao novi modni dodatak, a zatim se nošenje kravate proširilo po cijeloj Europi. Od 18. listopada 2003. obilježava se Dan kravate. Tada je u Puli izvedena autorska instalacija Marijana Bušića Kravata oko Arene. Hrvatski sabor iskazao je 17. listopada 2008. kravati posebnu počast - proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada. Od tada se Dan kravate i službeno slavi u Hrvatskoj. Izvor: Moja staza 2 : čitanka u 2. razredu osnovne škole. Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Učenici i učiteljica 2.b)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 3. 11. 2017.