Tuneli na Dalmatini dugi su 17 kilometara
Nakon duljega kišnog razdoblja osvanuo je lijep dan - kao stvoren za školski izlet! I ovaj je put naš razrednik poduzeo sve potrebno kako bi to bio upravo petak, tako da uopće nismo morali razmišljati o tome što nas sutradan očekuje u školi. Mislite li da bi se i njemu, nakon napornog izleta, idući dan išlo u školu?
Rano ujutro krenuli smo put Dalmacije. Naša su ovogodišnja odredišta bili gradovi Nin i Zadar. Nakon višesatne vožnje autobusom, tijekom koje smo pričali viceve, pjevali, rješavali mozgalice, a naš prijatelj Blaž iz 6.b neumorno zbrajao napamet duljine tunela kroz koje smo prolazili, stigli smo u Nin - najstariji hrvatski kraljevski grad.
Najprije smo posjetili Solanu Nin, koja se smjestila u velikoj laguni. Za većinu nas bio je to prvi posjet nekoj solani. Tamošnja solana, kazali su nam domaćini, postoji već više od 15 stoljeća. U blagodatima ninske soli uživali su i rimski carevi, koji su ju tada plaćali doslovno suhim zlatom. Polja oko solane prirodno su stanište različitih biljnih i životinjskih vrsta. Nakon obilaska Muzeja soli pješice smo krenuli u središte grada koje se smjestilo na otočiću usred lagune. Tu smo obišli crkvu sv. Križa - po nekima najmanju katedralu na svijetu, brončani kip biskupa Grgura Ninskog, kojeg nismo propustili uhvatiti za nožni palac na spomeniku, te crkvu sv. Anselma.
Potom smo nastavili put prema Zadru. Usput smo se nakratko zaustavili u Prahuljama i izdaleka pogledali crkvu sv. Nikole - krunidbenu crkvu hrvatskih kraljeva. Morali smo se požuriti kako bismo navrijeme stigli u Zadar. U ovom prelijepom gradu naše prvo odredište bio je Muzej antičkog stakla. Nakon razgleda stalnog postava prisustvovali smo izradi staklenog nakita, a zatim nam je jedan staklopuhač demonstrirao postupak izrade staklenog vrča. Zadivila nas je njegova vještina kojom je to napravio. Nakon ručka krenuli smo uz pratnju lokalnog vodiča u šetnju zadarskim poluotokom - starim dijelom Zadra. Najprije smo si dali oduška uživajući na Pozdravu Suncu i slušajući neobične zvuke Morskih orgulja. Obišli smo Rimski forum, crkvu sv. Donata i katedralu sv. Stošije. U šetnji Kalelargom (Širokom ulicom) slušali smo priče o burnoj povijesti ovoga drevnog grada, koja seže sve do antičkih vremena. Našu šetnju završili smo na Trgu pet bunara. Obogaćeni novim spoznajama o još jednom kutku prelijepe nam domovine vratili smo se kući u kasnim večernjim satima.
I, da, Blaž je utvrdio da su tuneli na Dalmatini ukupno dugi 17 325 metara.
U fotogaleriju dodana je 51 fotografija.
Nika Matković, 6.a