Ovaj mjesec: 2061

Završnica projekta Čitanje ne pozna granice/Branje ne pozna meja

U četvrtak, 21. travnja, u našoj se školi održala završnica projekta Čitanje ne pozna granice/Branje ne pozna meja. U povodu toga posjetili su nas učenici iz OŠ Preserje pri Radomljah u Sloveniji.

Goste su u školskoj knjižnici dočekali gosp. Denis Vincek, gđa Anita Petanjek-Macan, gđa Katarina Biondić te zamjenica naše ravnateljice gđa Jadranka Fuček i članovi novinarske skupine Leona Miškec i Marko Bingula.

Goste smo prvo odveli u čitaonicu kako bi se okrijepili sendvičima, pecivima te čajem, a nakon doručka uputili smo se svi zajedno prema školskoj dvorani na priredbu. Na priredbi su se naši gosti predstavili glumom i recitacijama. Govorili su nam o svojim hobijima, a čitali su knjigu Deklica rešila kraljevića.

Osim njih, nastupali su i folkloraši, zboraši te tamburaši naše škole.

Učenici 4.b, koji su iz naše škole sudjelovali s nama, članovima novinarske skupine, u ovom međudržavnom projektu, predstavili su Macu Papučaricu koju su ove godine obradili drukčije nego prije dvije godine kada su to čitali kao obveznu lektiru.

Sa svojom učiteljicom gđom Anitom Petanjek-Macan učili su i o kraju iz kojega dolaze naši prijatelji, a u dvorani su svi mogli uživati u izložbi likovnih radova jer su četvrtaši Macu Papučaricu predstavili stripom i slikama.

U publici su uz učenike od prvog do četvrtog razreda, brojne roditelje i učitelje bili i ravnateljica Gradske knjižnice Zlatar gđa Lovorka Puklin i zlatarski gradonačelnik gosp. Stanko Majdak, koji je rekao kako je riječ o zanimljivom projektu i dao svoju podršku njegovu nastavku. Ravnateljica naše škole gđa Rajna Borovčak čestitala je svim sudionicima projekta. Posjetila nas je i novinarka Radija Zlatara kojoj su o projektu govorili naš knjižničar gosp. Vincek, koji je istaknuo kako smo jedina škola iz Krapinsko-zagorske županije među 48 škola koje sudjeluju u projektu Čitanje ne pozna granice/Branje ne pozna meja. Naš je knjižničar istaknuo kako je učiteljica Anita kroz ovu školsku godinu sa svojim učenicima vrlo inventivno obradila Macu Papučaricu, naglasivši kako je s projektom živjela cijela škola - svi učenici i učitelji – a golemu podršku imali smo od naše ravnateljice gđe Rajne Borovčak.

U program Radija Zlatara javili su se i slovenska knjižničarka gđa Amanda Pokorn i razrednik njihovih petaša gosp. Matjaž Ozimek te dvoje učenika- Gosp. Ozimek je rekao – budući da je ovo naš drugi susret jer smo lani mi bili u Preserju – da je četvero slovenskih učenika, potaknuto projektom, upisalo tečaj hrvatskog jezika. Nakon zajedničkog obilnog i ukusnog ručka pokazali smo gostima kako izgledaju naše učionice i školsko dvorište te smo se polako spremali za put prema Kumrovcu. U Kumrovcu smo razgledali Etno-selo Kumrovec ili poznatije ´Muzej Staro selo´.

Učiteljica Anita je, dok smo šetali selom, govorila o starim zanatima, počecima školstva, rodnoj kući predsjednika nekadašnje države i neumorno odgovarala na pitanja učenika iz Slovenije. No, svemu što je lijepo, brzo dođe kraj pa smo se i mi tako morali rastati s našim novim prijateljima. Pozdravili smo se s njima i zaželjeli im sretan put, a u povratku doma osladili smo se sladoledom.
U fotogaleriju dodano je 80 fotografija.

napisala Leona Miškec, 8.b
fotografije snimio Marko Bingula, 8.c

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 4. 2016.