Kako smo proveli hrvatsko-slovenski projekt Čitenje ne pozna granice / Branje ne pozna meja

Mi smo učenici 4.b razreda. Predstavit ćemo vam projekt "Čitanje ne pozna granice" u koji smo uključeni drugu godinu zaredom. U projektu su sudjelovali svi učenici 4.b razreda, naša učiteljica gđa Anita Petanjek-Macan i školski knjižničar gosp. Denis Vincek. Veliku podršku kroz ove dvije godine imamo od naše ravnateljice gđe Rajne Borovčak.

Još smo prošle godine uočili kako su nam čitalačke navike slabe. Zbog toga mnogo učenika ima poteškoće pri učenju. Učenici ističu problem da često ne razumiju pročitano, a kad žele nešto objasniti, nedostaje im riječi.

Pod pokroviteljstvom Hrvatske udruge školskih knjižničara, Hrvatskog knjižničarskog društva te Hrvatskog čitateljskog društva uključili smo se u Međunarodni projekt za poticanje čitanja i razvoja različitih vrsta pismenosti  Čitanje ne poznaje granice / Branje ne pozna meja.

Cilj projekta je promocija čitanja nacionalnih književnosti kroz razvoj svih vrsta pismenosti, a književna djela čitaju se naglas u skladu s Odlukom Europske organizacije za promicanje čitanja EU READ.

Zadaće projekta:
- promocija hrvatske dječje književnosti,  jezika,  povijesti i kulture
- upoznavanje djela slovenske dječje književnosti, jezika, povijesti i kulture
- razvoj svih vrsta pismenosti
- razvoj čitalačkih sposobnosti i vještina
- bogaćenje jezika i razvoj kritičkog mišljenja
- promocija školske knjižnice

- unaprjeđivanje vještina i sposobnosti javnog nastupa
- promocija europskog identiteta.

Volimo sudjelovati u takvim projektima jer nam je zabavo čitati zajedno naglas.

U hrvatskoj se školi čitaju slovenski autori, a u slovenskoj hrvatski autori. Književna djela čitaju se naglas i povezuju sa svim predmetima. Projekt osim čitanja i obrade književnog djela sadrži i istraživački rad u kojem učenici istražuju povijest, kulturu i znamenitosti kraja škole partnera.

Ove školske godine u projektu sudjeluje 48 osnovnih škola, a naša škola  partner u projektu je OŠ Preserje pri Radomljah i njihova knjižničarka gđa Amanda Pokorn.

Ove školske godine izabrali smo vrlo popularnu slovensku spisateljicu Elu Peroci.

Ela Peroci slovenska je književnica koja se rodila 1922. u Svetom Križu kraj Rogaške Slatine.

Oduvijek je htjela biti učiteljica, ali da bi joj se ispunila želja, bilo je potrebno malo više sreće. Prvi put morala je prekinuti školovanje zbog Drugoga svjetskog rata. Ipak, nakon što je rat završio, nastavila je školovanje i na Filozofskom fakultetu u Ljubljani završila je studij pedagogije.

Prvo je radila kao učiteljica, a poslije kao novinarka. Nakon toga počela je pisati i priče za djecu i tako postala jedan od najpoznatijih dječjih slovenskih autora. Za svoj rad dobila je mnogo nagrada, a njezine priče prevedene su na velik broj stranih jezika

Slovenski naziv njezinih najpoznatijih priča kod nas prevedenih kao "Djeco laku noć" je "Za lahko noč".

Njezino legendarno djelo je "Maca papučarica" (u slovenskom izvorniku: "Muca copatarica"), uz koje svakako valja navesti i ilustracije Ančke Gošnik-Godec.

Umrla je 2001. u Ljubljani.

Upravo Priče za laku noć čitali smo u razredu zajedno naglas, a posebno smo se odlučili posvetiti Maci Papučarici jer nam je to omiljena priča još iz drugog razreda kada nam ju je učiteljica pročitala.

Zajedno smo s učiteljicom napravili plan djelovanja. Uključivao je sljedeće aktivnosti:
- tijekom projekta izmjenjivali smo se u čitanju
- s knjižničarom  smo razgovarali o radnji i događajima
- knjigu smo čitali u školskoj knjižnici i u razredu
- s obzirom na to da je knjigu napisao slovenski pisac, odlučili smo upoznati Sloveniju
- proučavali smo glavni grad Ljubljanu
- osvrnuli smo se i važnost čuvanja svojih i tuđih stvari, urednost prostora u kojem - živimo i učimo te na važnost održavanja osobne higijene
- ponovili smo naše  dužnosti i prava u obitelji i školi te kućni red škole
- izradili smo strip Maca Papučarica

- ilustrirali smo naslovnicu knjige
- dizajnirali papuče
- napravili smo reklamu kojom pozivamo i druge da pročitaju priču

- napisali smo zamišljeni intervju s Macom Papučaricom
- napravili dramatizaciju teksta
- promijenili smo završetak priče
- napisali pjesmu o Maci
i- zradili rebus
- analizirali smo osobine i postupke likova
- pogledali smo animirani film Maca Papučarica
- na kraju smo u goste pozvali drugi razred jer je Maca Papučarica u popisu lektire za drugi razred,  pročitali im priču i napravili zajednički sat lektire te ih upoznali s projektom
 napravili plakate.

Čitanje nam se svidjelo. Bilo je poučno i zanimljivo. Osim što smo zavoljeli čitanje, upoznali smo dio slovenske dječje književnosti, jezik i njihovu kulturu. Posebno smo se veselili posjetu naših prošlogodišnjih domaćina iz OŠ Preserje.

Veselimo se i budućim projektima čitanja jer čitanje ne poznaje granice.

U fotogaleriju dodane su 24 fotografije.

Vilim Crčić, Klara Ferišak, Hana Petrović,
Antonija Pozaić i Ela Vidović-Popek iz 4.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 12. 4. 2016.