Novinarska skupina inicirala uskrsnu radionicu u knjižnici

Članovi Novinarske skupine Marko Bingula, Ivona Huljak, Marko Stažnik, Leona Miškec, Patrik Raškaj, Matija Behin, Vilim Kobeščak, Mateo Raškaj i Gordan Vuk predložili su školskom knjižničaru gosp. Denisu Vinceku da mlađima pokažu jedan od starinskih običaja bojenja jaja te su u radionici, koja je održana u školskoj knjižnici, sudjelovali 4.b razred sa svojom razrednicom gđom Anitom Petanjek Macan, a pridružili su im se vjeroučiteljica gđa Ivana Lisak, učitelj njemačkog jezika gosp. Marijan Posarić, učiteljica engleskog jezika gđa Ivana Junković, kućni majstori gosp. Ivan Šaško i gosp. Đuro Crčić, uz naravno, našega gosp. knjižničara i nas novinare.

U uvodnom dijelu sata pročitali smo četvrtašima kratku dječju priču o Petri i kako je ona slavila Uskrs. Zatim je gđa Anita Petanjek-Macan ispričala kako se nekada i čime se bojalo jaje. Prije su se jaja bojala voskom i to se cijenilo kao prava umjetnost.

Mi smo na radionici jaja bojali malo modernijom verzijom: koristili smo se plamenom svjećica i pastelama. Vrh pastele približili smo plamenu svjećice da se otopi kako bismo mogli oslikati jaja.

Učenici 4.b razreda obojili su s Novinarskom skupinom jaja po želji te smo ih stavili na špagicu i objesili na grančice koje su priredili kućni majstori. Četvrtašima je bilo jako zanimljivo, a i nama, velikima, jer smo ih uspjeli zainteresirati i pomoći im u radionici. Uz rad prisjetili smo se i pjesama koje će se pjevati za Uskrs: Kraljice neba raduj se, Kriste u tvoje ime, a za koje je vjeroučiteljica gđa Ivana Lisak pripremila tekst.

– U sjeverozapadnom dijelu Hrvatske pisanice su se ukrašavale bojanjem jaja prirodnim bojama (cikla, luk, kopriva) i zatim se boja strugala iglom. No, jaja su se "pisala" i pčelinjim voskom. Ukrašavalo se tako što su ljudi na vrh pera nanijeli vosak veličine zrna pšenice te ga stavili iznad plamena svijeće. Zatim su voskom crtali različite motive na jaja. Kad se vosak stvrdnuo, jaja su se bojala prirodnim bojama, a na kraju se vosak uklonio i ostale su krasne šare. Pisanicu su zatim namazali mašću da bi dobila sjaj. Prilagodili smo ovu tehniku današnjici pa su djeca, umjesto voskom, pisanice ukrašavale pastelama koje smo rastopili na svijeći – rekla je gđa Anita Petanjek-Macan.

Učenici su prije radionice s učiteljem njemačkog gosp. Marijanom Posarićem i učiteljicom engleskog jezika gđom Ivanom Junković učili riječi vezane uz Uskrs. Četvrtaši su tako naučili da se na engleskom Sretan Uskrs! Kaže Happy Easter!, da je an Easter egg pisanica, ham šunka, Lent korizma, a basket košara.

Nove riječi vezane uz Uskrs na njemačkom koje su naučili su Frohe Ostern! – Sretan Uskrs!, das Osterei - pisanica, bemalen – obojiti, der Osterhase . uskrsni zec, der Korb – košara, die Fastenzeit – korizma, a naučili su kako se na oba jezika kaže križ. Učitelji su se potrudili i priredili za sve učenike nastavne listiće izrazane u obliku jaja čime su ih dodatno motivirali da usvoje riječi. A da su u tome uspjeli, učenici 4.b pokazali su pohvalivši se na radionici u knjižnici što su sve naučili,

Na kraju sata smo se slikali i zahvalili 4.b razredu što su sudjelovali u ovoj radionici.

U fotogaleriju dodano je 12 fotografija.

Leona Miškec, 8.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 11. 3. 2016.