preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Jelovnik

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 5. 2010.

Ukupno: 745651
Ovaj mjesec: 4444
Ovaj tjedan: 350
Danas: 1
Događajnica

Gosp. Vladimir Minđak iz Zlatara prvi put javnosti nakon 40 godina pokazao svoju zbirku neobičnih stvari

Facebook je danas nešto što bi se na engleskom nazvalo "is a must have". Tako smo na Facebooku otkrili sasvim slučajno neke fotografije iz doma jednog Zlatarščanina. Tko je on i kako doći do njega?


Pomogli su nam ravnateljica zlatarske Osnovne škole Ante Kovačića gđa Rajna Borovčak i zlatarski gradonačelnik gosp. Stanko Majdak. I već sutradan bili smo u domu gosp. Vladimira Minđaka, direktora Turističke zajednica grada Zlatara. Svoju kuću, zapravo svoju malu sobu, prvi je put nakon više od 40 godina odlučio – i to spremno – podijeliti s javnosti.

Kako se kaže da na mladima svijet ostaje, gosp. Minđak je želio pokazati svoje blago mladima. I zaputili smo se, mi učenici zaljubljenici u starine, školski novinari i učenici koji su u skupini Odgoja za demokratsko građanstvo Jurica Pribolšan, Hrvoje Stažnik, Ivona Habuš, Dorotea Strelar, naš knjižničar gosp. Denis Vincek i voditeljica Odgoja za demokratsko građanstvo gđa Kristina Fruk u Bajzekovo Selo. U maloj sobi od svega nekoliko kvadrata više od 500 različitih predmeta. Gosp. Vlado krenuo je odmah s pričom.

"Sve je krenulo slučajno. Naginjao sam starim stvarima, razmišljao sam na način da stare stvari imaju svoju povijest, da je staru stvar dodirnulo tisuću ruku prije nego što je došla k meni i na neki način sentimentalan sam prema svakom od predmeta u mojoj zbirci", priča. Na naše pitanje kako je sve počelo, odgovara da je 1971. bio učenik trećeg razreda Ugostiteljske škole u Zagrebu. Kombijem su ih dovezli na Festival kajkavske popevke gdje su u starom hotelu posluživali osoblje uz Tita. I, objašnjava gosp. Vlado, odjedanput se Tito ustao, sva pratnja za njim, i napustili su Krapinu. A na stolu je ostala Titova tabakera s jednom cigarom, kakve je predsjednik bivše države pušio, i gosp. Vlado je odlučio tu tabakeru spremiti, sačuvati ju i vratiti Titu kod nekog budućeg posjeta. No, drug Tito je deset godina poslije toga umro, a gosp. Vlado je seleći se po podstanarskim sobama u Zagrebu tabakeru negdje izgubio. Zbirku je upotpunjavao kupnjom na Hreljiću, sajmu starih stvari u Zagrebu, ali i darovima prijatelja i rodbine.

Ima tu i pravog bogatstva iz zlatarskoga kraja. Ivoni i Doroteji odmah je pozornost privukla mjerica za brašno, a riječ je o petlitarnoj posudi iz 1895. koja je stajala u kuhinji i iz koje se uzimalo brašno. Gosp. Vlado ju je naslijedio od bake i djeda. Tu je i vojnička škrinja iz Drugoga svjetskog rata u kojoj je zlatarski vojnik na bojišnicu nosio garderobu i najdraže uspomene na domaći kraj. Mi dečki smo dohvatili barilček, u kojemu je prije više od pola stoljeća zlatarski seljak, idući na nadnicu, nosio vino da utaži žeđ. Gosp. Vlado čuva šumarski čekić, peglu na žeravku, ali i prvu peglu na struju koja je došla u zlatarski kraj. Tu su i kovačka kliješta, a gosp. Vlado nam objašnjava kako je posljednji kovač u zlatarskoj okolici bio gosp. Havoić iz Belca.

Ali u zbirci nalazimo i karabitericu iz Istarskih ugljenokopa, obilje školjki – jer gosp. Vlado je pasionirani ronilac – teniske rekete iz ograničene Dunlopove serije pa sve do, vraćamo se opet na druga Tita, knjige žalosti u koju su se 1980. potpisivali svi stanovnici bivše Općine Zlatar Bistrica. Našao ju je njegov nećak iza kontejnera za smeće kraj općinske zgrade. Zapravo, riječ je o tri knjige, u kojima nalazimo i potpise današnjih lokalnih uglednika. Tko zna kako bi reagirali na to danas?! Gosp. Vlado objašnjava nama, djeci rođenoj prije 12, 13 godina o čemu je riječ, no ne želi donositi i nametati nikakve prosudbe. Povijest će o Titu reći svoje, veli.

Vratimo se opet na Facebook. Iako mnogi govore ružno o Facebooku, a najčešće je riječ ne samo o ljudima koji nemaju svoj profil na toj najpopularnijoj društvenoj mreži u Hrvatskoj nego čak o potpuno informatički nepismenim ljudima – ali koji uvijek imaju nešto za komentirati i reći o fejsu – koliko god na kraju oni ispali smiješni i neupućeni, da nije bilo Facebooka, mi ne bismo bili saznali ovo o čemu je bilo govora, a Vladina zbirka ostala bi i dalje nepoznata.

"Činjenica je da danas ljudi imaju sve manje vremena i sve manje ljubavi prema starinama. Više su orijentirani prema modernim dostignućima i stvarima koje nudi moderno doba, ali mislim da se u svakome od nas krije ljubav prema baštini. Uostalom, razmislimo, da nije bilo tih starina, ne bi bilo ni tih modernih dostignuća", zaključuje gosp. Vladimir Minđak.

Jurica Pribolšan, 8.a
Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar


Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: DENIS VINCEK   datum: 23. 10. 2014.

 

 


Erasmus+


eTwinning


Lumen


Društvene mreže
Na kojoj društvenoj mreži provodiš najviše vremena?









I mi sudjelujemo

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja


Podrška darovitima


Tražilica

Poveznice
Zlatar na međumrežju


Blagdani i pravopis


Korisni likovi


Projekt ZALOGAJČEK 7





preskoči na navigaciju