Dječja folklorna skupina

Školske godine 2008./2009. osnovana je dječja folkorna skupina kao izvannastavna aktivnost. Iako je grad Zlatar neraskidivo vezan uz kajkavsku kulturu, ova folklorna skupina po formi, načinu rada i repertoaru predstavalja novost.

Cilj je ove INA-e stvoriti reprezentativan dječji ansambl. Rad se temelji na dječjem folklornom stvaralaštvu, načelu "dajmo djeci dječje" te na osvješćivanju psihofizičkih i estetskih kvaliteta djece, podijeljenih prema sljedećim područjima: scenska kultura, scensko izvođenje, plesna kultura, društvene kvalitete, kultura odijevanja narodnog ruha, vokalna kultura, plesna kondicija.

Dječja folklorna skupina okuplja djecu od 1. do 4. razreda osnovne škole. Probe se održavaju jedan do dva puta na tjedan. U svojem redovitom radu skupina njeguje i izvodi narodne običaje, plesove, igre, pjesme i glazbu rodnog Zagorja i skoro cijele Hrvatske.

Od samog početka nabavljaju se, obnavljaju i izrađuju izvorne narodne nošnje, dječje tradicijske igračke i glazbala. Već prve godine, 2008., naša škola ima u vlasništvu dječje muške i ženske zagorske narodne nošnje, zahvaljujući donaciji gđe Zvjezdane Varge (platno) i tvornice Prevent (šivanje).

Prvi nastup u nošnjama bio je za božićnu školsku priredbu 2008. godine. Uslijedili su nastupi na razini grada (Božićnica 2008., 20. Dani zdravlja 2009., Dani grada Zlatara 2011.), na školskoj razini (Dani kruha, Županijska smotra Dani kruha 2010., božićna priredba, Dan škole), županijskoj (Tjedan kajkavske kulture u Krapini – Dječji korzo 2009., 2010., 2011.) te na međunarodnoj razini (Međunarodni festival "100 gradova svijeta", Zabok, 2011.).

Od uspjeha treba navesti osvajanje 1. mjesta u rujnu 2009. i 2010. na Dječjem korzu u sklopu projekta "Zagorje, ti moje blago" tijekom Tjedna kajkavske kulture u Krapini u kategoriji osnovnih škola.

U siječnju 2011. mali folkloraši u suradnji s eko-skupinom počinju provoditi projekt na razini grada naziva pod nazivom EKO ZA ETNO. Cilj je projekta skupljajući reciklažni materijal ekološki i etnološki osvijestiti djecu i građane, zaštititi naš zavičaj od zagađanja, a istodobno očuvati hrvatsku folklornu baštinu. Prikupljen novac bio je utrošen za nabavu platna i šivanje dječjih narodnih nošnji panonske (Slavonija) zone. Nošnje su sašile vrijedne mame naših folkloraša, a dobili smo i prekrasna djevojačka oglavlja, također od obitelji naše folklorašice.

Hvala dragim roditeljima i sponzorima što nas prate u radu!

Voditeljica i koreografkinja dječje folklorne skupine: Anita Petanjek-Macan