Dnevnik Pauline P., Muzej čokolade i Tunel Grič

U sklopu terenske nastave učenici trećih razreda Matične škole posjetili su ovog utorka Zagreb uživajući u predstavi Dnevnik Pauline P, učeći i kušajući razne čokolade u Muzeju čokolade te istražujući Tunel Grič. Unatoč lošem vremenu, u pratnji svojih učiteljica Marine Sviben i Ankice Krajnik, u vedrom i veselom raspoloženju krenuli su oko 9h iz Zlatara te su uskoro stigli nadomak Gradskog kazališta Žar ptica u Zagrebu. Čuvajući se od kiše u autobusu su pojeli užinu, a tu ih je susreo i stručni suradnik-knjižničar Zvonimir Guć. Uskoro su krenuli prema kazalištu te se smjestili u dvoranu zajedno s učenicima iz drugih škola. Predstava je oduševila djecu, kao i njihove učiteljice. Popularno djelo Sanje Polak prikazano je u ovoj glazbeno – scenskoj obradi, koja svojim veselim i razigranim pristupom, pjesmama i živopisnim glumačkim izvedbama uveseljava učenike već generacijama.

Nakon predstave učenici su krenuli prema Muzeju čokolade. Otkrivajući brojne zanimljive činjenice o hrani bogova kušali su i razne vrste čokolada: od tamne preko mliječne i bijele pa sve do najnovije, roze čokolade. Kušali su i gorko zrno kakaovca. Naučili su, primjerice, da su kakaovac prvi jeli Indijanci, da je čokolada nekad smatrana ljekovitom, da je tvornica Zvečevo prva u svijetu izumila čokoladu s rižom te brojne druge zanimljive činjenice. Po obilasku muzeja su se, naravno, zaustavili i u trgovini te pokupovali brojne vrste čokoladnih poslastica.

Nakon Muzeja čokolade učenici su prošli i Tunelom Grič. Saznali su o tome da je tunel sagrađen u obrambene svrhe za vrijeme Drugog svjetskog i Domovinskog rata te da se danas rabi poglavito za kulturna događanja. Prolaz kroz tunel bio im je vrlo zanimljiv, a nekima i malo strašan. Nakon tunela zaputili su se prema autobusu te dalje put Zlatara. Klikni na opširnije za više fotografija. (Zvonimir Guć)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 24. 11. 2023.