Svjetski dan štednje

Svjetski dan štednje obilježava se 31. listopada, kao sjećanje na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan na taj dan 1924. u Milanu. Tada su se sastali predstavnici svjetskih štednih ustanova želeći pronaći izlaz iz krize koju je prouzrokovao Prvi svjetski rat. Sudionici toga kongresa usuglasili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva pa je ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv velikog trošenja. Učenici skupine Mali ekolozi prigodno su obilježili Svjetski dan štednje izradom šarenih kasica prasica. U izradi su koristili stare odbačene plastične boce koje su ukrasili raznim dodatcima. Upravo postupkom recikliranja, pokazali su kako se može utjecati na smanjenje otpada i ograničavanje potrošnje što je jedna od temeljnih značajki održivog razvoja. Na kraju su zaključili da je štednja  izuzetno korisna navika, jer nam daje sigurnost i pomaže nam da se lakše suočimo sa situacijama kada nam je novac hitno potreban. Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Marina Sviben)

objavio: Zvonimir Guć   datum: 30. 10. 2023.