PŠ Martinščina osvojila prvo mjesto i Zlatni lampaš na Pajdaškom sprehajanju

Rad na projektu „Gdje su nestale kravice“, koji smo odradili prošle školske godine, potaknuo nas je da naučimo zašto su ljudi krave nekada nazivali blagom. Krenuli smo istraživati što sve i kako možemo dobiti od kravljeg mlijeka. Naravno da smo znali da sve možemo kupiti u trgovinama, ali zanimalo nas je zašto je u selu prije 20 godina bilo čak 200 kravica više nego danas i kako su ljudi ove proizvode koje danas kupujemo nekada radili u svojim kućama. Najprije smo se upoznali sa „žutarkom“ ili, nama poznatijom, kantom za dojenje. Naučili smo da mlijeko mora nekoliko dana stajati u glinenom ćupu kako bi se napravilo vrhnje koje treba obrati. Ostalo mlijeko kuha se na lagano ili, kako su nekad radili, na rubu „špareta“ i kada se dovoljno skuha stavi se u „duršlak“ da se ocijedi sir. Tekućina koja se iscijedi poznata je sirutka. Vrhnje se stavi u „tunju“ gdje se „redalcem redi“ puter, a tekućina koja se izdvoji zove se „stepki“. Polako smo došli i do nama prefinih štrukli i shvatili da je sve to stvarno bijelo blago koje toliko volimo jesti. U dogovoru s roditeljima odlučili smo svoje znanje pokazati na manifestaciji „Pajdaško sprehajanje“ kako bi i drugima pokazali čime su ljudi sve to nekada radili. Roditelji, bake i djedovi pomogli su nam pripremiti kola i prikupiti sav stari pribor za rad. I učitelji su ušli na svoje stare tavane i zainteresirali se što sve i oni imaju. Uvježbali smo kratki recital u kojem smo rekli sve što smo naučili njegujući i svoje kajkavsko narječje. Presretni i puni ponosa vozili smo se u subotu u našim prekrasnim kolima s natpisom „Biele blage z Martinščine“, iz kojih se mogao čuti smijeh i pjesma. Bez imalo treme, jer smo znali sve što prikazujemo, predstavili smo se mnoštvu ljudi koji su rado navraćali do naših kola i isprobali domaće sirne proizvode koje su pripremile naše mame i bake. Za sav trud nagrađeni smo i prvim mjestom, novčanom nagradom i Zlatnim lampašem. To oduševljenje kada smo saznali da smo prvi pokazalo je da smo stvarno kao jedna mala obitelj. Zagrljeni, djeca, roditelji i učitelji, skakali su i vrištali nasred zlatarskoga Parka. A ono najvažnije, naučili smo i pokazali da njegujemo tradiciju našega kraja. Klikni na opširnije za više fotografija. (Učenici PŠ Martinščina)

objavio: Nina Posarić   datum: 2. 10. 2023.