I ove godine naši učenici na dodjeli Godišnje nagrade za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja

Naša škola uključila se i petu godinu zaredom u projekt medijskog opismenjavanja koji provodi udruga Pragma. Tijekom prošla dva mjeseca učenici okupljeni u školskoj knjižnici čitali su, gledali i slušali novinarske priloge pristigle na ovogodišnji Pragmin natječaj, a sve ih povezuje činjenica da se u tim prilozima promiču vrijednosti obrazovanja. Učenici su kritički raspravljali o ostvarajima koji su svi ove godine bili o temi suosjećanje. Što je to suosjećanje, ima li suosjećanja u medijima te kakve nam sadržaje plasiraju danas mediji, bile su teme o kojima se raspravljalo u knjižnici zlatarske osnovne škole pod mentorstvom školskoga  knjižničara Denisa Vinceka. Učenici su tako razvijali svoje medijske kompetencije i, na kraju, odabrali priloge u sve tri kategorije: tiskani/online, radijski, televizijski. Jučer su Karlo Sviben iz 7.b, Damjan Bajsić, Dorijan Hanžek i Matija Varga iz 8.b sudjelovali u Zagrebu na završnici ovogodišnjeg ciklusa projekta na kojemu su dodijeljene  Nagrade za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja. Pritom je održan i okrugli stol o medijskoj pismenosti na kojoj je aktivno sudjelovao naš knjižničar Denis Vincek, a među pozvanim govornicima bili su, uz njega, sveučilišni profesori Igor Kanižaj i Danijel Labaš, obojica čelni ljudi Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, Pragmina partnera u ovome projektu, te predstavnice ureda za obrazovanje i socijalu zagrebačkoga gradonačelnika Milana Bandića. Valja naglasiti da su se zlatarski učenici u školskoj knjižnici pripremali za ovaj susret pa je u raspravi aktivno sudjelovao i osmaš Matija Varga, čije su riječi panelisti potom dvaput i citirali u nastavku rasprave. Predsjednik Udruge Pragma javno je istaknuo zlatarsku osnovu školu kao primjer odličnog poučavanja medijske pismenosti te je zahvalio našem knjižničaru i ravnatelju škole Marijanu Posariću na tome što naša škola svake godine aktivno sudjeluje u Pragminu projektu. Spomenimo na kraju ovogodišnje laureate: Leona Šiljeg – RTL (rad: Bez krova nad glavom student položio ispite, emisija RTL Danas); Ivana Sučić – Prvi program Hrvatskog radija (rad: Sva čuda prijateljstva, emisija Izvan okvira) i Gordana Foder – varazdinski.rtl.hr (rad: Nismo svi isti – o ‘drugačijima’ i odbacivanju predrasuda). Klikni na opširnije za nekoliko fotografija. (Irena Petrovečki)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 17. 3. 2018.