Projekt "Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige"

Ove su godine učenici 3.a razreda u našoj školi sudionici projekta za poticanje čitanja. Projekt se provodi od početka ove školske godine. U projektu je na školskoj razini sudjelovao cijeli 3.a razred, tj. 17 učenika. Nakon odabira i zajedničkog čitanja pripovijetke Slavka Kolara Na leđima delfina na satu Hrvatskog  jezika razgovarali smo o pročitanom djelu i analizirali ga, onako kako to inače radimo na satovima lektire. Kroz analizu i karakterizaciju likova i njihovih postupaka, od srca smo se nasmijali našem simpatičnom vragolančiću Macanu Buzdovanu – Mladenu, koji nam je kroz Kolarevo pero postao blizak, poput razrednog prijatelja. Zajedno smo osmislili i slijed događaja u pripovijetki jer smo se naumili time pozabaviti i na satu Likovne kulture i stvoriti strip! Zamišljeno - učinjeno! Zahvaljujući našem glavnom junaku i njegovim maštovitim i zabavnim dogodovštinama proširili smo znanje o stripu, kadru te odnosu teksta i slike. Podijelili smo se u dvije skupine i svaki je učenik odabrao kadar koji želi likovno uprizoriti. Zadatak su svi zdušno prihvatili i vrijedno ostvarili, a kako je izgledao rezultat našeg stvaranja, pogledajte na 41 fotografiji koje su u fotogaleriji. Nastala su dva stripa o našem junaku Macanu kojem se na čudan način ostvarila želja o jahanju delfina! Kako? Nećemo vam otkriti, otkrijte to sami! Kako? Evo savjeta: "Otvorite i čitajte, zaronite u knjigu - to će otkloniti svaku vašu brigu!" No, to još nije sve. Završnica projekta nas tek čeka - 28. ožujka u Zagrebu u kinu Tuškancu. Za taj susret pripremamo kratku dramatizaciju s naša tri aktera/-ice: Laurom Naumovski, Vjerom Posarić i našom verzijom vragolančića Macana Buzdovana - Juricom Pavlekom te pojačanjem u vidu pripovjedačice - Katjom Hunjet. Oni će predstavljati naš razred i našu školu u završnici projekta, a na pomalo neobičan način i u tom dijelu će biti prisutni svi učenici 3.a iako neće biti u dvorani... Pitate me, kako?! Za sada, to neka ostane tajna - o tome ću vam pričati drugi put... (učiteljica Blanka Sviben)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 28. 2. 2018.