Zimska radionica - diorama

Tijekom zimskog odmora za učenike u našoj školi održana je radionica pod nazivom Diorama. Na radionici sudjelovalo je deset učenika viših razreda. Radionicu su vodile učiteljica Prirode i Biologije gđa Martina Kurečić Mijatović i učiteljica Geografije gđa Kristina Fruk. Diorama je uprizorenje neke scene uz pomoć modela, maketa, figura, pozadinske slike, ambijentalnoga svjetla i sl. Izrađuje se u prirodnoj veličini ili u smanjenome mjerilu, a osobito se rabi u muzejima (npr. za prikaz životinja i biljaka u prirodnom staništu, složenijeg industrijskog postrojenja, bitke ili drugih događaja u prirodoslovnom, tehničkom, povijesnom muzeju). (Enciklopedija.hr) Učenici u našoj školi dobili su zadatak izraditi diorame koje će prikazivati različita prirodna staništa – prašume, pustinje, polarne krajeve i morsko dno. Pri izradi diorama koristili su se različitim prirodnim i umjetnim materijalima (kamen, šljunak, pijesak, školjke, drvo, bambus, suho cvijeće, kartonske kutije, papir, krep papir, stranice kalendara, špaga, žica, rafija, vuna, stiropor, plastične vrećice, mrežaste vreće za povrće, plastelin, tempere, akrilne boje…). Iz prethodnog popisa može se zaključiti da su učenici na raspolaganju imali velik izbor materijala za izradu svojih diorama. Učenici su korištenjem navedenih materijala pokazali visoku razinu kreativnosti i domišljatosti u radu. Učenici su bili jako motivirani i zainteresirani, a rezultat njihova velikog truda i zalaganja su prekrasno izrađene diorame – modeli prirodnih staništa. Učenici su se na radionici dobro zabavili, neki su naučili nešto novo, a neki su ponovili već ranije stečena znanja iz Prirode i Geografije. Album sa svim fotografijama bit će dodan naknadno. (Kristina Fruk)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 24. 1. 2017.